کاشت مو چیست ؟ و روش های آن

کاشت مو یک روش جراحی است که در آن فولیکول های بخشی از بدن به نام “ناحیه دهنده” برداشته می شود و به قسمت طاس یا کچل بدن موسوم به “ناحیه گیرنده” متصل می شود. این روش در ابتدا برای درمان طاسی در مردان استفاده می شد. در این جراحی با حداقل تهاجم ، پیوندهایی با فولیکول هایی که از نظر ژنتیکی در برابر جدا شدن مقاوم هستند (مانند پشت سر) در ناحیه طاس کاشته می شوند. کاشت مو منبع اصلی برای احیای مژه ها ، ابروها ، ریش ها ، موهای قفسه سینه و جبران اثرات حوادث یا جراحی هایی مانند لیفت صورت و کاشت موهای قبلی انجام می شود. تفاوت کاشت مو با پیوند پوست در این است که پیوندها تقریباً تمام اپیدرم و درم اطراف پیاز مو را دارند و پیوندهای بسیار کوچکی به جای باند پوست کاشته می شود.

از آنجا که موها به طور طبیعی در گروه های 1 تا 4 رشد می کنند ، تکنیک های جدید “واحدهای فولیکولی” موها را در گروه های طبیعی خود جمع و استفاده می کنند. بنابراین ، در روش مدرن کاشت مو ، موهای اهدا کننده در جهت طبیعی مو کاشته می شوند و ظاهر طبیعی خواهند داشت. به این روش کاشت مو پیوند واحد فولیکولی (FUT) گفته می شود. موهای اهدا کننده در جهات مختلف جمع می شود: حذف نوار و استخراج واحد فولیکولی (FUE).

ارزیابی و برنامه ریزی قبل از عمل کاشت مو

در مشاوره اولیه ، جراح پوست سر بیمار را تجزیه و تحلیل می کند ، در مورد ترجیحات و انتظارات وی صحبت می کند و بهترین روش (به عنوان مثال یک یا چند جلسه) را پیشنهاد می دهد و نتایج احتمالی را توضیح می دهد. فولیکوسکوپی قبل از عمل به تعیین حجم واقعی مو کمک می کند تا جراح بتواند نتایج کاشت های جدید را پس از جراحی با دقت ارزیابی کند.

مصرف ویتامین ها قبل از جراحی برای برخی از بیماران مفید است. برای چندین روز قبل از عمل ، بیمار نباید داروهایی مصرف کند که باعث خونریزی حین عمل شده و روی کاشت تأثیر بگذارد. الکل و استعمال دخانیات در برداشتن پیوندها تأثیر دارد. آنتی بیوتیک ها معمولاً بعد از جراحی برای جلوگیری از عفونت زخم یا پیوند تجویز می شوند.

روش های برداشت
عمل کاشت مو به صورت سرپایی انجام می شود و در صورت لزوم با تزریق ماده بی حس کننده موضعی بیمار کمی بی حس می شود. قبل از برداشتن پیوند از ناحیه اهدا کننده ، پوست سر با شامپو شسته و با یک ماده ضد باکتری تمیز می شود. تکنیک های مختلفی برای از بین بردن فولیکول های مو وجود دارد که هر کدام مزایا و معایبی دارند.

تکنیک برداشتن هرچه باشد ، استخراج مناسب فولیکول مو در درجه اول اهمیت قرار دارد زیرا زندگی موهای کاشته شده را تضمین می کند و از قطع بسته نرم افزاری مو از فولیکول جلوگیری می کند. فولیکول های مو با زاویه کمی نسبت به سطح پوست رشد می کنند ، بنابراین کاشت باید با همان زاویه برداشته شود. امروزه دو روش اصلی برای استخراج پیوند دهنده دهنده وجود دارد: برداشتن برش باند و استخراج واحد فولیکولی.

برداشتن نوار
برداشتن نوار (که به آن کاشت واحد فولیکولار یا FUT نیز گفته می شود) متداول ترین روش برای از بین بردن مو و فولیکول های ناحیه دهنده است. جراح یک نوار از پوست پشت سر را از بین می برد ، که باعث رشد خوب مو می شود.

از چاقوی جراحی یک ، دو یا سه تیغه برای از بین بردن نوار بافت مو از ناحیه اهدا کننده استفاده می شود. هر برش ایجاد می شود تا فولیکول های سالم برداشته شوند. اندازه نوار برش خورده 10-5 * 1.5-5 سانتی متر است. همزمان با بخیه زدن زخم ، دستیاران هر پیوند واحد فولیکولی را که گروه طبیعی کوچکی از فولیکول های مو است ، جدا می کنند.

آنها با استفاده از میکروسکوپ استریو دو چشمی ، بافت چربی و فیبروز را با دقت جدا می کنند بدون اینکه به سلول های فولیکولی آسیب برسانند. بخیه های تریکوفیتیک آخرین روش بخیه زدن است که باعث کاهش اسکار در ناحیه اهدا کننده می شود. سپس جراح با تیغه های بسیار کوچک یا سوزن های بسیار ظریف نواحی پیوند را تمرین می کند.

این سوراخ ها در ناحیه ای از پیش تعیین شده ایجاد می شوند تا حجم و الگوی مناسب را بدست آورند و زاویه آنها شبیه به الگوی طبیعی مو است. تکنسین ها به تدریج قسمت نهایی عملیات یعنی قرار دادن هر پیوند در محل مورد نظر را انجام می دهند. با برداشتن نوار ، یک زخم باریک و باریک در ناحیه اهدا کننده ایجاد می شود ، که معمولاً توسط موهای بیمار پوشانده می شود ، حتی اگر موهای او نسبتاً کوتاه باشد. دوره نقاهت 4 هفته است و پس از آن پزشک باید بخیه یا بخیه زیر جلدی را خارج کند.

استخراج واحد فولیکولی (FUE)

در استخراج واحد فولیکولی یا برداشتن FUE ، واحدهای فولیکولی منفرد حاوی 2 تا 4 تار مو تحت بی حسی موضعی برداشته می شوند. این برداشت معمولاً با مشتهای بسیار کوچک به قطر 0.6 و 1.0 میلی متر انجام می شود. سپس جراح با تیغه های بسیار کوچک یا سوزن های بسیار ظریف نواحی پیوند را تمرین می کند. این سوراخ ها در ناحیه ای از پیش تعیین شده ایجاد می شوند تا حجم و الگوی مناسب را بدست آورند و زاویه آنها شبیه به الگوی طبیعی مو است.

تکنسین ها به تدریج قسمت نهایی عملیات یعنی قرار دادن هر پیوند در محل مورد نظر را انجام می دهند. FUE در یک جلسه طولانی یا چند جلسه کوتاه انجام می شود. روش FUE بیشتر از روش حذف نوار طول می کشد. مدت زمان جراحی FUE به تجربه جراح ، سرعت برداشتن و خصوصیات بیمار بستگی دارد. این عمل برای برداشتن 500 پیوند تا دو جلسه چند ساعته در دو روز متوالی برای برداشتن 1500 تا 3000 پیوند چند ساعت طول می کشد. کاشت FUE برای همه بیماران مناسب نیست.

بیمارانی که برای روش FUE انتخاب شده اند براساس آزمون فاکس انتخاب می شوند ، اگرچه در صحت این آزمایش تردیدهایی وجود دارد. نتایج FUE می تواند بسیار طبیعی باشد. مزیت حذف FUE نسبت به برداشتن نوار این است که در این روش نیازی به برداشتن قسمتهای زیادی از پوست سر نیست ، بنابراین هیچ برش خطی در پشت سر ایجاد نمی شود و هیچ اثر خطی از زخم باقی نمی ماند. از آنجا که فولیکول ها جداگانه برداشته می شوند ، فقط سوراخ های کوچکی باقی می ماند که قابل مشاهده نیستند و درد و ناراحتی کمتری پس از جراحی وجود دارد.

زمان بهبودی پس از جراحی FUE کمتر از 2 روز است ، زیرا نیازی به بخیه نیست. از معایب این روش هزینه و زمان بیشتر برای جراحی است. این روش برای جراحان تازه کار کمی چالش برانگیز است ، زیرا به انرژی بدنی بیشتری احتیاج دارد و برای کسب مهارت های لازم به یک تمرین طولانی و سخت نیاز دارد. برخی از جراحان معتقدند که روش FUE نسبت به برداشتن نوار موفقیت کمتری دارد.

کاشت مو برای چه کسانی مناسب است؟

ریزش مو (آلوپسی) دلایل مختلفی دارد و معمولاً به دو دسته با الگو و بدون الگو تقسیم می شود. آسیب ، جراحی و سوختگی می تواند باعث آلوپسی زخم شود ، که گاهی اوقات با کاشت مو می توان به طور کامل بهبود یافت. برخی از بیماری های پوستی نیز باعث آلوپسی آره آتا می شوند که پس از درمان کامل می توان با کاشت مو از بین رفت. کاشت مو برای برخی از انواع آلوپسی آسیب دیده نیز انجام می شود ، اما اکثر جراحان کاشت مو این روش درمانی را برای نوع رایج آلوپسی آره آتا توصیه نمی کنند. ریزش مو در مردان و زنان نمونه های بسیار شایع آلوپسی آره آتا.

ریزش موی مردانه (MPHL)

ریزش مو در مدل مردانه ریزش مو در قسمت جلوی ، بالا و / یا تاج / پوست سر (ناحیه موقتی) است. موهای پشت و اطراف سر معمولاً تا آخر عمر (ناحیه دائمی یا اهدا کننده) رشد می کند. ریشه های مو چرخه زندگی دارند. به عبارت دیگر ، این چرخه شامل یک مرحله رشد و یک مرحله استراحت است. قبل از شروع ریزش مو ، مرحله رشد تا 3 سال و مرحله استراحت 4 تا 4 ماه طول می کشد.

ریزش موی ژنتیکی در مراحل چرخه زندگی مو برعکس ایجاد می کند ، به عنوان مثال ، مو رشد کمی دارد یا اصلاً رشد نمی کند. دلیل الگوی ریزش مو در مردان وجود گیرنده های هورمونی در غده های مو در ناحیه گیجگاهی است. در منطقه دائمی چنین گیرنده هایی وجود ندارد. این گیرنده ها هورمون دی هیدروتستوسترون (DHT) را که فرآیند ریزش مو را آغاز می کند ، جذب می کنند. ژنتیک ارثی از یک یا هر دو والدین تعداد و محل این موهای زائد مو را تعیین می کند.

ریزش موی زنان (FPHL)

زنان معمولاً روزانه حدود 100 تار مو می ریزند. خوشبختانه این موها جایگزین شده اند. اما اگر موهای از دست رفته جایگزین نشوند یا این ریزش روزانه بیش از حد معمول باشد ، ریزش واقعی مو اتفاق می افتد و بسیار نگران کننده است. دشواری در درمان ریزش مو در زنان این است که بسیاری از مشکلات باعث ایجاد همان الگوی منتشر ریزش می شود ، در این حالت موهای بالا و پایین نازک می شوند (گاهی اوقات شقیقه ها نیز می افتند).

معمولاً قبل از تعیین کاشت مو ، باید علت اصلی ریزش مو مشخص شود. متخصص ریزش مو باید خانواده ، داروها و سابقه پزشکی بیمار را به دقت بررسی کند و معمولاً به آزمایش خون شامل شمارش کامل خون ، گلوکز ، فریتین سرم (ذخیره آهن) ، هورمون های تیروئید و در صورت لزوم سطح هورمون بارداری نیاز دارد.

بعد از این آزمایشات ، ممکن است فرد به متخصص پوست یا تریکولوژیست (متخصص غیر پزشکی مو و پوست سر) ارجاع شود. ریزش مو در زنان متداول ترین نوع ریزش مو در زنان است و از عوارض ارثی است. در زنان ، مانند مردان ، عامل ژنتیکی باید توسط والدین یا هر دو مورد بررسی شود تا محل و تعداد موهای جدا شده یا جدا شده مشخص شود.

ریزش مو ناشی از آندروژن (هورمون های مردانه) است ، بنابراین می تواند از بلوغ رخ دهد ، اما معمولاً پس از یائسگی مشاهده می شود. همه خانم ها مقدار کمی هورمون مردانه در بدن خود دارند و اگر هورمون های زنانه کاهش یابد (آنچه در دوران یائسگی اتفاق می افتد) ، نسبت هورمون های مردانه به زن افزایش می یابد. در این حالت ، کاشت مو م effectiveثر خواهد بود ، اما برخی از زنان کاندیدای بهتری برای جراحی هستند و برخی دیگر به هیچ وجه کاندیداهای خوبی نیستند.

مراحل کاشت مو
آماده شدن برای کاشت مو
در اولین مرحله برای جراحی کاشت مو ، فولیکول های مو از پشت سر برداشته شده و در نواحی طاس سر قرار می گیرند.

تراشیدن ناحیه اهدا کننده
محل اهدا کننده قبل از جراحی تراشیده می شود.

آماده سازی ناحیه اهدا کننده برای جراحی
وقتی موهای ناحیه اهدا کننده تراشیده می شود ، ناحیه به صورت موضعی بیهوش می شود.

برداشتن بافت از ناحیه دهنده و بخیه زدن
بافت ناحیه دهنده که دارای فولیکول های مقاوم به طاسی است ، با جراحی برداشته شده و ناحیه بخیه زده می شود.

موهای ناحیه اهدا کننده دوخته شده را شانه کنید
ناحیه محافظت شده اهدا کننده با شانه زدن موهای فوقانی پنهان می شود. این بخیه ها تقریباً 20 روز پس از عمل کاشت مو برداشته می شود.

آماده سازی بافت دهنده و تبدیل آن به پیوندهای منفرد فولیکولی
تکنسین های جراحی برای جدا سازی و آماده سازی پیوند از واحدهای فولیکولی ، از میکروسکوپ برای مشاهده بافت دهنده استفاده می کنند.

آماده سازی منطقه برای گیرنده (طاس)
بعد از بی حسی موضعی ، ناحیه گیرنده برای جراحی آماده می شود. در این قسمت نیازی به تراشیدن مو یا تراشیدن مو نیست.

ناحیه طاس سر را ببرید
واحدهای پیوندی واحدهای فولیکولی در برشهای کوچکی قرار می گیرند که به طور ناهموار در ناحیه گیرنده توزیع می شوند.

قرار دادن پیوندها بر اساس اندازه آنها
کوچکترین پیوندها (یک و دو) در جلوی پیاز مو قرار دارند و پیوندهای ضخیم تر (سه و چهار) در پشت آنها قرار دارد.

بلافاصله پس از جراحی کاشت مو
پس از یک عمل کاشت مو ، برش های بسیار کوچک با موهای کوتاه روی سر بیمار دیده می شود.

پایان جراحی کاشت مو
اثر برش ها به طور طبیعی بهبود می یابد و قرمزی ناحیه دریافت کننده پس از یک هفته خود به خود از بین می رود.

آنچه در مورد کاشت مو باید بدانید
موهای کاشته شده مانند موهای معمولی رفتار می کنند و بین 4 تا 4 هفته پس از کاشت می ریزند. سپس ریشه ها به طور طبیعی جوانه زده و تا پایان عمر به رشد خود ادامه می دهند.
استفاده از بی حسی موضعی این عمل را بدون درد می کند و بیمار می تواند در همان روز مرخص شود.
کاشت مو با ترمیم غیر جراحی مو متفاوت است. در این روش ها ، مدل موی انتخاب شده به طرز ماهرانه ای به سر متصل می شود.
کاشت مو به این معنی نیست که موهای شما بسیار لوکس و چشمگیر خواهد بود ، زیرا نتیجه این عمل در انسان متفاوت خواهد بود و به کیفیت موهای طبیعی هر فرد مربوط می شود.
کاشت مو راه حلی برای همه موارد طاسی نیست و هر مورد متفاوت است.
هزینه عمل به تعداد گرافت بستگی دارد. هرچه تعداد گرافت بیشتر باشد ، هزینه جراحی نیز بالاتر است.

منبع کاشت مو : https://23ncfst.ir/%da%a9%d8%a7%d8%b4%d8%aa-%d9%85%d9%88-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%9f/