نحوه نگهداری از گیاه شگفت انگیز لیندا

گیاه آپارتمانی لیندا با نام علمی از خانواده آگاو (Agavaceae) می باشد. این گیاه بومی جنوب غرب آمریکا و مکزیک است و تمایل بیشتری به رشد در مناطق بیابانی دارد. گیاه لیندا به خاطر سیستم ریشه ای قوی که دارد در برابر کم آبی به خوبی مقاومت می کند. نخل دم اسبی نام دیگر لیندا می باشد. این گیاه به خاطر کم توقع بودن، مناسب برای نگهداری در خانه است.

مشخصات ظاهری گیاه آپارتمانی لیندا

گیاه آپارتمانی لیندا از لحاظ ظاهر شبیه نخل می باشد و مانند آن برگ های باریک و کشیده دارد. برگ های لیندا به مرور زمان با افزایش اندازه آویزان می شوند که این حالت زیبایی خاصی به آن می بخشد. برگ ها از ضخامت و مقاومت بالایی برخوردار هستند و برگ ها در قسمت نزدیک به ساقه ضخیم تر هستند. ساقه نخل دم اسبی گوشتی و متورم و غده مانند است که می تواند آب را در خود ذخیره نماید و از گیاه در برابر خشکی محافظت کند.  این گیاه می تواند به عنوان تصفیه کننده هوا عمل کند که از ویژگی های بارز آن به حساب می آید. در حالت عادی سرعت رشد لیندا کند است و در طبیعت می تواند به اندازه 4-5 متر رشد کند، اما در خانه نسبت به فضای آزاد رشد کندتری نیز خواهد داشت.

 گیاه لیندا

شرایط لازم برای نگهداری از گیاه آپارتمانی لیندا

آبیاری: گیاه آپارتمانی لیندا به خاطر سیستم ریشه ای قوی که دارد به آبیاری زیاد نیاز ندارد. پیاز این گیاه با ذخیره آب باعث شده که لیندا جزء گیاهان مقاوم به خشکی به حساب آید. طوری که این پیاز توانایی ذخیره آب به مدت یکسال را دارد. پس توجه کنید که آبیاری بیش از اندازه منجر به پوسیدگی گیاه و از بین رفتن گیاه خواهد شد. گیاه آپارتمانی لیندا یک گیاه عالی برای افرادی است که بیشتر به مسافرت می روند. افرادی که در مناطق گرمسیری زندگی می کنند هفته ای یکبار و کسانی که در مناطق با هوای معتدل زندگی می کنند هفته ای دو بار به لیندا آب بدهند.  البته نکته مهمی که باید دقت کنید در رابطه با لیندا این است که اگر گلدان فضای کافی برای رشد گیاه نداشته باشد، نه تنها زودتر خشک می شود بلکه دفعات آبیاری نیز افزایش می یابد. 

نور: گیاه لیندا در حالت عادی رشد کندی دارد. با اینکه این گیاه در محیطی که تقریبا سایه است به خوبی عمل می کند، اما برای رشد بهتر به نور ملایم نیاز دارد. برای اینکه لیندا برگ های سرسبز و شاداب تولید کند آن را در معرض تابش غیر مستقیم خورشید قرار دهید. در نظر داشته باشید، گیاهانی که در سایه رشد می کنند نباید به طور ناگهانی به محیطی پر نور و آفتابی جابجا شوند. بهتر است ابتدا چند ساعت گلدان گیاه را در محیط جدید قرار داده و سپس به جای قبلی خود برگردانید. با تکرار این کار به مدت یک هفته گیاه به تغییر شدت نور عادت کند. همچنین این روش از سوختن و تغییر شکل برگ ها جلوگیری می کند.

دما: بر خلاف اکثر گیاهان آپارتمانی، لیندا یا نخل دم اسبی گیاهی مقاوم است و می تواند دمای زیر صفر را تحمل کند. اما در این دما به مدت کوتاهی می تواند دوام بیاورد. لذا بهترین بازه دمایی برای مراقبت از لیندا در محیط های بسته مانند خانه 7-21 درجه سانتی گراد می باشد.

خاک و کوددهی: خاکی که حاوی مخلوطی از شن، رس و مواد آلی است برای پرورش گیاه آپارتمانی لیندا مناسب می باشد. این ترکیب در واقع شبیه خاکی است که در حالت طبیعی لیندا در بیابان های مکزیک رشد می کند. این نوع خاک به دلیل سبک بودن از زهکشی خوبی نیز برخوردار است. لیندا گیاهی آهن دوست است که می توانید ماهی یکبار از آن را به خاک گیاه اضافه نمایید. استفاده از کود کامل در فصل بهار و تابستان برای رشد بهتر گیاه استفاده نمایید.

گیاه لیندا

گلدان: اگر لیندا رشد خوبی داشته باشد، می توانید دو یکبار اقدام به تعویض گلدان نمایید. هنگامی که زمان انتقال مجدد فرا می رسد، خاک تازه و استفاده نشده را برای کشت به کار ببرید. از جابجا کردن گل به گلدان جدید زود به زود خودداری کنید چون ریشه ها آسیب می بینند.

تکثیر: برای تکثیر گیاه آپارتمانی لیندا می توانید از دور روش استفاده کنید که کاشت بذر راحت ترین روش برای گسترش این گیاه است. علاوه بر این، برای تکثیر می توانید پاجوش های رشد کرده در کنار گیاه اصلی را جدا کنید و در گلدان دیگری قرار دهید، بهتر است این کار در فصل بهار انجام دهید.

 

آفات و بیماری های گیاه آپارتمانی لیندا

کنه قرمز: لکه های قرمز بر روی برگ های لیندا حاکی از حضور این آفت است. کنه قرمز یکی از آفات مهم برای گیاه لیندا می باشد. برای از بین بردن لکه ها می توانید مقداری مایع ظرفشویی را در آب حل کرده و به برگ و ساقه های گیاه بپاشید و سپس سریع خشک کنید.

شپشک آرد آلود: این نوع آفت به صورت تارهای سفید بر روی برگ های گیاه مشاهده می شود. شپشک با تغذیه از شیره گیاه به حیات خود ادامه می دهد. با استفاده از قلمو این تار ها را از گیاه جدا نمایید.

توقف رشد گیاه: اگر احساس کردید که گیاه رشد نمی کند تمام شرایط را بررسی کنید. اگر گیاه مبتلا به آفت نبود، از لحاظ آبیاری و دسترسی به نور مشکل نداشت، مقداری کود به خاک آن اضافه کنید.

لکه های قهوه ای: با افزایش سن و یا عدم دریافت رطوبت کافی شاهد لکه های قهوه ای بر روی برگ های گیاه لیندا خواهید بود. در این حالت می توانید برگ های تغییر رنگ یافته را از گیاه جدا کنید و محیط را مرطوب نگه دارید.

پوسیدگی ریشه: یکی از بیماری های مهم در گیاه آپارتمانی لیندا، پوسیدگی ریشه می باشد. دقت کنید که لیندا علاوه بر آب به هوا نیز نیاز دارد. آبیاری بیش از حد باعث می شود اکسیژن کافی به گیاه نرسد و بیماری پوسیدگی رخ دهد. برای جلوگیری از این حالت باید اجازه دهید تا خاک سطحی به طور کامل خشک شود و بعد اقدام به آبیاری نمایید.

امیدواریم که مطالب برای شما عزیزان مفید بوده باشد و توانسته باشید اطلاعات خوبی جمع آوری کنید. گیاه لیندا یکی از گیاهان آپارتمانی شگفت انگیز است که نگهداری از آن بسیار آسان است. شما میتوانید برای خرید گیاه آپارتمانی مقاوم و شگفت انگیز به همراه ارسال رایگان بر روی لینک کلیک کنید و از خرید و وجود گیاهان لذت ببرید.