محلول ضد شپش

شپش سر، گونه‌ای حشره هست که از خون موجود در پوست سر انسان تغذیه می‌کند. شپش، حشره‌ای می باشد که به سر انسان حمله کرده و عمده بچه‌ها را زیر تأثیر قرار می‌دهد. شپش عموماً از سر شخصی به سر فرد دیگر منتقل می‌شود. وجود شپش در سر نشانه‌ی عدم بهداشت یا گوشه و کنار زندگی آلوده نیست؛ حتی همین موجودات حساس خویش باکتری یا این که بیماری واگیردار را به همپا ندارند. برای تقابل مهم شپش سر و تخم‌های آنان، بی‌شمار طریق متعدد پیشنهاد شده است؛ ولی تعدادی از این روش‌ها در مقایسه حیاتی سایرین کارآمدتر هستند.

به جهت از بین بردن شپش سر، دو گونه معالجه وجود دارد: درمان خانگی و معالجه دارویی. به جهت درمان دارویی شپش سر محصولات متفاوتی ساخت و به بازار عرضه شده‌اند؛ البته یکی از مؤثرترین داروها، محلول ضد شپش نایلیس است.

نایلیس، که بوسیله کمپانی کمیاب کالای رازی تولید شده، یک عدد از قوی‌ترین داروهای موجود در بازار کشور ایران به جهت درمان شپش سر میباشد که می‌تواند مهم به کار گیری از طرز فیزیکی پس از نخستین استفاده، همگی شپش‌ها و تخم‌های شپش موجود در سر را از میان ببرد. در نحوه فیزیکی، ترکیباتی که به‌طور فیزیکی موجب انحلال کوتیکول پوشاننده اسکلت شپش می گردند استفاده می‌شود. شپش سر نشانه‌های زیادی داراست البته متداول‌ترین آنها عبارتند از: خارش مشاهده‌ی شپش کوچک کف سر مشاهده‌ی ذراتی کوچک روی مو مشاهده‌ی زخم در کف سر، روی گردن و شانه‌ها شپش سر، حشره‌ای خاکستری یا این که برنزی رنگ  ریز بوده که تقریباً هم اندازه‌ی دانه‌ی توت فرنگی است. همین حشره، از طرز پوست سر به تغذیه از خون انسان می‌پردازد. شپش ماده، یک ماده‌ی چسبناک ایجاد می‌کند که به امداد آن، تخم‌های خویش را به تارهای مو در فاصله‌ی ۵ میلی‌متری از کف سر می‌چسباند. یکی از بهترین و سریع‌ترین روش‌ به جهت معالجه شپش سر به کار گیری از محلول‌ها و لوسین‌‌های موجود هست که نمونه‌های خارجی و داخلی متمایز در بازار یافت می‌شود.

یکی از بهترین محصولات، محلول ضد شپش نایلیس است که به رخ تضمینی شپش سر را در کوتاه‌ترین روزگار ممکن از در میان می‌برد. بسیاری از محصولات ضد شپش موجود در بازار، می‌توانند شپش سر را از دربین ببرند؛ ولی تفاوت محلول ضد شپش نایلیس کلیدی دیگر محصولات این می باشد که می‌تواند حتی تخم شپش سر را هم در اول استعمال از میان ببرد. هر چند محلول ضد شپش نایلیس می‌تواند صرفا کلیدی یک‌بار استفاده کل شپش‌ها و تخم‌های شپش موجود در سر را از بین ببرد؛ اما سفارش میشود که جهت اطمینان از عدم رجوع و برگشت شپش‌ها و از میان رفتن تام آن‌ها، درمان را تا ۷ روز ادامه دهید. ترکیبات محلول ضد شپش نایلیس اصلی‌ترین ترکیبات محلول ضد شپش نایلیس عبارتند از: ایزوپروپیل میریستاتبه میزان ۴۹.۵ % سایکلومتیکون روغن اکالیپتوس در واقع مهم‌ترین ماده‌ای که در محلول ضد شپش نایلیس وجود دارد، روغن اکالیپتوس است. روغن اکالیپتوس از برگ‌های درخت اکالیپتوس به‌دست می‌آید. این درخت به رشد سرعت بالا و همیشه سبز بودن پر اسم و رسم است.

بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۶ میلادی شکل گرفت، روغن اکالیپتوس با خاصیت ضد میکروبی و ضد قارچی است. در صورتی که روغن اکالیپتوس بر موی سر اعمال شود، مزایای تحت را به دنبال خواهد داشت: تحریک فولیکول‌های مو بهبود سالم کلی مو تقویت رشد مو التیام دهنده‌ی خارش پوست سر درمان شپش سر اگر شما نیز از شپش سر رنج می‌برید، خوبتر میباشد که از روغن اکالیپتوس به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین درمان‌های این خلل به کارگیری کنید. پژوهش‌گران استرالیایی اعلام کرده‌اند که روغن اکالیپتوس برای معالجه شپش سر مؤثر بوده و هیچ‌گونه عوارضی ندارد، به همین عامل می‌توان از آن به‌عنوان روش درمانی جایگزین به کار گیری کرد. اگر‌چه روغن اکالیپتوس اصلی‌ترین ماده‌ی موجود در محلول ضد شپش نایلیس است؛ ولی ایزوپروپیل میریستات و سایکلومتیکون نیز سبب ارتقاء اثرگذاری این محلول می‌شوند. ایزوپروپیل میریستات، مرطوب کننده‌ای حساس ویژگی‌های قطبی هست که در محصولات آرایشی و بهداشتی و به جهت بهبود قدرت جذب پوست استفاده می‌شود.

استفاده از این ماده در محلول ضد شپش نایلیس سبب ساز ارتقاء قدرت اثرگذاری می شود و دوره‌ی درمان را کوتاه‌تر می‌کند. استعمال از سایکلومتیکون در محصولات مرتبط اساسی مو، به کتف کردن مو یاری مینماید و همین مورد قضیه در موهای فر بسیار اهمیت است. اما ادغام ایزوپروپیل میریستات به نسبت ۵۰/۵۰ حساس سایکلومتیکون یک آیتم درمانی نو به جهت آلودگی به شپش سر کلیدی حالت کارایی فیزیکی می باشد که به ۱۰ دقیقه زمان برای درمان نیاز دارد. این  کم‌تر از دوران تماس استاندارد یک سری ساعته برای حشره کش‌های ساده یا دیمتيکون است. در ترکیبات محلول ضد شپش نایلیس، مواد حشره‌کش وجود ندارد و به این جهت از آن می‌توان برای همگی گروه‌های سنی و ما‌درها شیرده استفاده کرد. خانم‌ها می‌توانند فارغ از نگرانی در مدت زمان بارداری هم از محلول ضد شپش نایلیس استعمال کنند.

بر مبنا پژوهش‌های بالینی انجام شده در دانش گاه علوم طبابت بوشهر و انستیتو پاستور ایران، لوسیون حاوی ایزوپروپیل میریستات، سایکلومتیکون و روغن اکالیپتوس تا ۹۶ % شپش و تخم شپش را در مدت زمان ۱۰ دقیقه از فی مابین می برد و از آن‌جایی که این نحوه درمانی به طرز فیزیکی فعالیت می‌کند، برخلاف روش‌های شیمیایی (حشره کش‌ها) در دراز مدت مقاومت درمانی ایجاد نکرده و به جهت کل گروه‌های سنی بی‌خطر است.