عطاری؛ حرفهای نیازمند سالها کار به صورت استاد و شاگردی – ایسنا

جوادآباد(پانا) – واژه عطار به معنی عطر فروش و داروفروش است و عطاری شغل و عمل عطار است. وی تاکید کرد: فروش فرآورده گیاهی و دارویی در عطاري ها ممنوع و وجود اين فرآوردهها نشان از فعاليت غيرمجاز عطاري ها است. كه در اين خصوص معاونت غذاو داروي دانشگاه علوم پزشكي جهرم بازديد ها ي متعددي به همراه كارشناسان اداره ورزش و جوانان شهرستان از باشگاه هاي ورزشي به عمل آورده كه تا حد زيادي از بروز خطا در اين حوزه پيشگيري شود. وی با اشاره به نظارت بر عطاری ها در شهرستان جهرم گفت: بازدید از عطاری ها به طور معمول توسط کارشناسان اداره نظارت بر فرآورده های طبیعي، سنتي و مکمل معاونت غذا و دارو دانشگاه صورت مي پذيرد و در کنار آن بر حسب مورد بازديدهاي مشترک همراه با اداره اماکن، اداره تعزيرات، معاونت بهداشتي و درمان دانشگاه و بازرسين مبارزه با کالاي قاچاق انجام مي شود كه تعداد بازرسي از هر عطاري به طور روتين حداقل چهار بار در سال است.

در جهان صنعت گیاهان دارویی و طب سنتی و نیز استفاده از آن رو به پیشرفت است. اگر به ریشه برخی داروهای شیمیایی دقت کنید انتهای آن به داروهای گیاهی عطاری نیاوران میرسد. رضاپور در رابطه با معایب و مزایای کار عطاری بیان کرد : میتوان اینگونه گفت که چه داروهای گیاهی و چه داروهای شیمیایی همان اندازه که سود داشته، ضرر هم دارند. وی با بیان این مطلب که عطاریها به هیچ عنوان حق دخالت در امور پزشکی و دارويي ندارند گفت: عطاريها حق ارايه مشاوره به مراجعان حتي در حيطه طب سنتي و در موضوعاتي مانند لاغري، ترک اعتياد يا هر مساله ديگري را ندارند.

وی گفت: در سطح شهرستان جهرم ۱۰ فروشگاه عرضه مکمل ورزشی و ۳۴ باشگاه ورزشی وجود دارد که بازدید بصورت کلی با هدف عدم تجویز دارو هاي نيروزا و مکمل هاي ورزشي قاچاق و تاريخ گذشته صورت مي پذيرد که اين بازديد ها توسط کارشناسان اداره نظارت بر فرآورده هاي طبيعي به همراه نماينده اداره ورزش و جوانان و نماينده اداره اماكن به صورت مشترك انجام مي شود.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی جهرم بیان کرد: اکنون در شهرستان جهرم ۶۱ عطاری وجود دارد و عطاری ها می بایست پروانه کسب خود را در معرض ديد عموم قرار عطاری نسیم دهند. و با اشاره به تعداد بازرسی های انجام شده در چهار ماه نخست سال ۹۸ و همین طور سال گذشته گفت: تعدا بازرسی های انجام شده در سال گذشته ۳۵۶ مورد بوده و در چهار ماه نخست سال ۹۸، ۷۵ بازدید از عطاري هاي شهرستان صورت گرفته است.