حقایق سریع عفونت ویروس زیکا

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، سازمان بهداشت جهانی (WHO) و CNN

ویروس زیکا یک فلاوی ویروس است که بخشی از خانواده تب زرد، نیل غربی، چیکونگونیا و تب دنگی است.

زیکا در درجه اول

زیکا در درجه اول از طریق نیش پشه ماده آلوده Aedes aegypti منتقل می شود. از گاز گرفتن یک انسان آلوده آلوده می شود و سپس ویروس را به فرد دیگری منتقل می کند. پشه Aedes aegypti گونه ای تهاجمی است، شبانه روز فعال است و معمولاً وقتی نور خاموش می شود نیش می زند. این ویروس می تواند از طریق تماس جنسی، تزریق خون یا سوزن از یک زن باردار به جنین او منتقل شود.

FDA اولین آزمایش انسانی واکسن زیکا را در ژوئن 2016 تایید کرد. از ماه مه 2022، هنوز هیچ واکسن یا دارویی در دسترس نیست.

مواردی از جمله موارد تایید شده، احتمالی یا مشکوک زیکا در ایالت ها و مناطق ایالات متحده توسط CDC به روز شده است.

علائم

اکثر افراد آلوده به ویروس زیکا علائمی ندارند. در صورت وجود علائم، از چند روز تا یک هفته ادامه خواهند داشت.

تب، بثورات، درد مفاصل و ورم ملتحمه (قرمزی چشم) شایع ترین علائم هستند. برخی از بیماران ممکن است درد عضلانی یا سردرد را نیز تجربه کنند.

زیکا و بارداری

عفونت ویروس زیکا در دوران بارداری می تواند باعث میکروسفالی شود، یک اختلال عصبی که منجر به تولد نوزادانی با سرهای کوچک غیرطبیعی می شود. میکروسفالی می تواند باعث مشکلات جدی رشد و گاهی مرگ شود. عفونت زیکا ممکن است باعث سایر نقایص مادرزادی از جمله مشکلات چشمی، کاهش شنوایی و اختلال در رشد شود. سقط جنین نیز ممکن است رخ دهد.

گزارش آگوست 2018 منتشر شده توسط CDC تخمین می زند که تقریباً یک نوزاد از هر هفت نوزاد متولد شده از زنان مبتلا به ویروس زیکا در دوران بارداری دارای یک یا چند مشکل سلامتی است که احتمالاً ناشی از این ویروس است، از جمله میکروسفالی.

با توجه به CDC، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه عفونت قبلی بر بارداری های آینده تأثیر بگذارد وجود ندارد.

(منابع: healthline-pt، CDC و CNN)

1947 – ویروس زیکا برای اولین بار توسط دانشمندانی که در حال مطالعه تب زرد در جنگل زیکا اوگاندا بودند در یک میمون کشف شد.

1948 – ویروس از نمونه های پشه آدس آفریقایی در جنگل زیکا جدا شد.

1964 – اولین مورد فعال ویروس زیکا در انسان کشف شد. در حالی که محققان در سال 1952 در اوگاندا و تانزانیا پادتن هایی را در خون مردم پیدا کرده بودند، این اولین مورد شناخته شده ویروس فعال در انسان است. مرد مبتلا در بیشتر قسمت‌های بدن خود راش صورتی ایجاد کرد، اما این بیماری را “خفیف” گزارش کرد و هیچ یک از دردهای دنگی و چیکونگونیا مرتبط نبود.

دهه 1960 تا 1980 – تعداد کمی از کشورها در غرب آفریقا و آسیا زیکا را در پشه ها یافتند و موارد منفرد و نادری در انسان گزارش شده است.

آوریل-ژوئیه 2007 – اولین شیوع بزرگ در انسان در جزیره Yap، ایالات فدرال میکرونزی رخ داد. از 185 مورد مشکوک گزارش شده، 49 مورد تایید شده و 59 مورد محتمل در نظر گرفته شده است. ۷۷ مورد مشکوک دیگر نیز وجود دارد. مرگ و میر گزارش نشده است.

2008 – دو محقق آمریکایی که در سنگال تحصیل می کردند پس از بازگشت به ایالات متحده به ویروس زیکا مبتلا شدند. پس از آن، یکی از محققان ویروس را به همسرش منتقل می کند.

2013-2014 – شیوع گسترده زیکا در پلینزی فرانسه با حدود 32000 مورد مشکوک رخ می دهد. در این زمان در جزایر اقیانوس آرام نیز شیوع بیماری وجود دارد. افزایش موارد سندرم گیلن باره در همان دوره حاکی از ارتباط احتمالی بین ویروس زیکا و سندرم عصبی نادر است. با این حال، اثبات نشد زیرا در آن زمان جزایر نیز شیوع تب دنگی را تجربه می کردند.

مارس 2015 – برزیل به WHO در مورد بیماری با بثورات پوستی که در منطقه شمال شرقی این کشور وجود دارد، هشدار داد. از فوریه 2015 تا 29 آوریل 2015، نزدیک به 7000 مورد بیماری همراه با بثورات پوستی گزارش شده است.در اواخر ماه، برزیل اطلاعات بیشتری در مورد بیماری ها به WHO ارائه می دهد.

29 آوریل 2015 – یک آزمایشگاه دولتی در برزیل به WHO اطلاع داد که آزمایش نمونه های اولیه برای ویروس زیکا مثبت شده است.

7 مه 2015 – شیوع ویروس زیکا در برزیل سازمان جهانی بهداشت و سازمان بهداشت پان آمریکا (PAHO) را بر آن داشت تا یک هشدار اپیدمیولوژیک صادر کنند.

30 اکتبر 2015 – برزیل گزارش داد که موارد میکروسفالی افزایش یافته است، نوزادانی که با سرهای کوچک غیرطبیعی متولد می شوند: 54 مورد بین اوت تا 30 اکتبر.

11 نوامبر 2015 – برزیل وضعیت اضطراری بهداشت عمومی ملی اعلام کرد زیرا تعداد نوزادان مبتلا به میکروسفالی همچنان در حال افزایش است.

27 نوامبر 2015 – برزیل گزارش داد که در حال بررسی 739 مورد میکروسفالی است.

28 نوامبر 2015 – برزیل سه مورد مرگ ناشی از عفونت زیکا را گزارش کرد: دو بزرگسال و یک نوزاد.

15 و 22 ژانویه 2016 – CDC به همه زنان باردار یا کسانی که قصد باردار شدن را دارند توصیه می کند که قبل از سفر به هر یک از کشورهایی که زیکا در آن فعال است، سفر را به تعویق بیندازند یا با پزشک خود مشورت کنند.

فوریه 2016 – CDC ویروس زیکا را در نمونه های بافت مغزی دو نوزاد برزیلی که در یک روز پس از تولد فوت کردند، و همچنین در بافت جنینی ناشی از دو سقط جنین گزارش کرد که این بیماری را نشان می دهد.

منبع: healthline-pt