جک s3 یا ام وی ام X22؟!

هشت آپلود
هشت آپلود
برای اکثر افرادی که به دنبال خرید خودروهای چینی هستند، مقایسه مقایسه جک s3 با ام وی ام x22 یک مقایسه جذاب خواهد بود. چرا که هر دو خودرو دارای یک کشور سازنده بوده و از بسیاری جهات شبیه به هم هستند. بنابراین در این نوشتار قصد داریم تا ضمن آشنایی با ویژگی‌های و مشخصات این دو خودرو، به مقایسه آن دو از جنبه‌های مختلف بپردازیم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

مقایسه مقایسه جک s3 با ام وی ام x22به لحاظ فنی

خودرو جک s3 یک خودرو چینی دارای موتور 4 سیلندر 16 سوپاپه بوده که در سال 2014 طراحی شده است. حجم موتور آن 1590 سی سی و دارای حداکثر قدرت 107 اسب بخار 6000 در دور در دقیقه است. این محصول چینی دارای حداکثر گشتاور 155 نیوتن متر در 3500 دور در دقیقه است. حداکثر سرعت آن حدود 175 کیلیومتر در ساعت و مصرف سوخت ترکیبی آن چیزی در حدود 5.9 لیتر در هر 100 کیلومتر است. همچنین شتاب صفر تا صد جک s5 چیزی در حدود 14.5 ثانیه است. این خودرو در حال حاضر توسط گروه کرمان موتور به بازار ایران عرضه می‌شود.
اما به سراغ بررسی فنی دیگر هموطن جک s5 یعنی ام وی ام x22 برویم. این محصول چینی نیز محصول سال 2016 بوده که توسط مدیران خودرو به بازار ایران عرضه می‌شود. همانند هموطن دیگر خود دارای موتور 4 سلیندر 16 سوپاپه است. با این حال، حجم موتور آن پایین‌تر و در حد 1497 سی سی بوده که نشان از نقطه ضعف این سدان چینی در برابر هموطن خود دارد. حداکثر قدرت آن 105 اسب بخار در 6000 دور در دقیقه بوده که باز هم اندکی از جک s5 کمتر است.
از دیگر ویژگی‌های آن می‌توان به حداکثر گشتاور 135 نیوتن متر در 2750 دور در دقیقه اشاره کرد که باز هم از جک وضعیت به مراتب پایین‌تری دارد. این سدان چینی دارای حداکثر سرعت 160 کیلومتر بر ساعت و همچنین مصرف سوخت ترکیبی 6.1 لیتر در هر 100 کیلومتر است. بنابراین در این دو شاخصه نیز از هموطن خود عقب است. اما در خصوص شتاب صفر تا صد جک s5 هم باید گفت که شرکت سازنده تاکنون آن را به صورت رسمی اعلام نکرده است. با این حال، گویا مقداری شتاب صفر تا 100 آن از ام وی ام x22 پایین‌تر بوده که می‌توان آن را تنها برتری فنی این خودرو نسبت به هموطن دیگر خود دانست.

مقایسه جک s3 با ام وی ام x22به لحاظ ظاهری

هشت آپلود
به لحاظ طراحی بسیاری از محصولات چینی شبیه به یکدیگر هستند. آنها معمولا از کمپانی‌های موفق اروپایی کپی می‌کنند که در بسیاری از موارد هم کپی مناسبی از آب درمی‌آید. طراحی جک s3 با ام وی ام x22 بسیار نزدیک به یکدیگر هستند. به طوری که هر دو آنها دارای طول و ارتفاع قابل توجه هستند. این ویژگی باعث شده تا سرنشینان احساس نشستن در یک خودرو شاسی بلند را کاملا درک کنند. با این حال، خودرو جک s5 دارای ابعاد بزرگتر و ارتفاع بیشتری از دیگر هموطن خود است.
به نظر می‌رسد که طراحی ام وی ام x22 اندکی خشن‌تر و هیجان‌انگیزتر از جک s5 است. چرا که هم جمع و جورتر به نظر می‌رسد و هم در بسیاری از قسمت‌های بدنه، طراحان تلاش کرده‌اند با خطوط برجسته و برخی تکنیک‌های دیگر از میزان سادگیآن بکاهند. این مساله را خصوصا می‌توان در قسمت کناری بدنه ام وی ام x22 مشاهده کرد که دارای چندین برجستگی است. در حالی که بدنه کناری و درب‌های جک s5 طراحی ساده‌تری دارد. بنابراین به لحاظ ویژگی‌های ظاهری خودرو ام وی ام x22 از جک s5 سبقت گرفته است. هر چند که سلایق در این خصوص معمولا متفاوت است.
به لحاظ فضای داخل کابین نیز باید گفت که هر دو خودرو متناسب با یک خودرو چینی و قیمت خود، دارای امکانات مناسبی هستند. با این حال، در طراحی کابین ام وی ام x22 طراحان تلاش کرده‌اند تا هیجان بیشتری به خرج دهند. استفاده از الگوی طراحی نامتقارن به داخل خودرو جذابیت بیشتری بخشیده است.

مقایسه جک s3 با ام وی ام x22در سایر ویژگی‌ها

به لحاظ ویژگی‌های ایمنی و امنیتی هر دو خودرو مذکور تقریبا در یک سطح قرار دارند و چندان نمی‌توان تفاوتی بین آنها قائل بود. به عنوان مثال، هر دو آنها دارای ترمز ضد قفل و سنسور دنده عقب و سایر ویژگی‌ها هستند. اما به بحث اصلی خرید خودرو یعنی قیمت می‌رسیم. در خصوص قیمت باید گفت که هر چند معمولا قیمت خودروها بسته به مدل‌های مختلف آنها و شرایط بازار در نوسان است، اما غالبا خودرو جک s5 در بازار قیمت بیشتری دارد که باید آن را در نظر گرفت. به نحوی که این دو خودرو چینی در اواخر سال 98 حدود 14 میلیون تومان اختلاف قیمت داشته و قیمت جک s5 بیشتر بوده است. در آخر باید گفت این سلائق مشتری است که دست به انتخاب خواهد زد.

منبع: مقاله آیا قیمت روز جک S3 مقرون به صرفه است؟