بهترین روشهای ترمیم دندان – دکتر صفورا امامی

روکش کردن دندان هم یک روش ترمیمی و هم زیباسازی دندان تلقی میشود زیرا نه تنها باعث بهبود ظاهر دندان میشوند بلکه به کاهش حساسیت دندان، حفظ سلامت لثه نیز کمک میکنند و از دندانهای سالم در برابر آسیبدیدگی محافظت میکنند. با رعایت دقیق بهداشت دهان و دندان، مسواک زدن مناسب حداقل سه نوبت در روز و استفاده از نخ دندان باعث می شود که نیاز به ترمیم دندان کاهش پیدا کند و همین طور در صورتی که دچار پوسیدگی های دندانی شوید به راحتی توسط دندانپزشک قابل تشخیص است و با ترمیم به موقع آن از انجام درمان های پیچیده و پر هزینه تر جلوگیری می گردد.

پل ها را می توان از هر دو طرف با تاج ثابت کرد و به طور دائمی در جای خود ثابت می کاشت و ترمیم دندان شود. تاج های دندانی وسایل دندان شکلی هستند که برای بازیابی شکل ، اندازه ، استحکام و ظاهر آن ، نگه داشتن بریج دندان در جای خود و یا پوشاندن دندان کاشته شده ، روی دندان ترمیم دندان پوسیده در خانه قرار می گیرند. شکشتن دندان ها نتیجه ضربه، تصادف یا گاز گرفتن اجسام سخت است و مواد بسیار محکمی وجود دارد که می تواند دندان را به حالت طبیعی خود برگرداند و این موضوع به مهارت و دقت کار یک متخصص ترمیم دندان نیز مربوط می شود.

در گذشته از طلا استفاده می شد ، اما امروزه به موضوع فرمولاسیون و موادی تبدیل شده است که از مواد بسیار گسترده ای استفاده می شود و نیاز به یک بحث جداگانه ای دارد. پل های دندانی وسایلی هستند که برای پر کردن شکاف ناشی از یک یا چند دندان از دست رفته طراحی شده اند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، بیشتر از مواد کامپوزیتی یا فیشور سیلانت هاو لیزر دندان استفاده میشود و بیشتر افراد ترجیح میدهند دندان هایی یکدست ( همرنگی مواد و دندان ) داشته باشند، بنابراین استفاده بیشتر از مواد همرنگ دندان رایج شدهاست. این روکش بر پایه فلز محکم روکش شده با روی است که به دندان فرم زیبایی و صاف می دهد و تکنسین دندانپزشکی این روکش ها را در آزمایشگاه ساخته و آماده می کند.

در نهایت، دندانپزشک مواد کامپوزیت روی دندان را اصلاح میکند تا به این ترتیب وضعیت مناسب برای قرار گرفتن دندانها بر روی یکدیگر فراهم گردد. بسیاری از فلزات صیقلی وجود دارد که به عنوان پایه ای برای پوشش قرار می گیرند. تا زمانی که دندانهای دائمی آماده رویش نشوند، دندانهای شیری کودک شما نمی افتد و معمول در حدود شش سالگی این اتفاق نمی افتد. 4. والیدن این نکته را مد نظر داشته باشند که استفاده از خمیر دندان برای کودکان، بین 2 تا 3 سال که؛ توانایی بلع را دارند و می توانند کنترل بر قورت دادن خمیر دندان داشته باشند، توصیه می شود.