برای چه افرادی سوند دبل جی لازم است؟

سوند دبل جی بایوتک باسلام اقای دکتر پدر بنده فقط ی کلیه داون ک اون هم بیست و پنج درصدش سوند دبل جی بایوتک کار میکنه و بخاطر سنگ زیاد و اینکه کلیش سنگ سازه براش سوند دبل جی استفاده میکنن.ما هرماه باید بریم ب ی شهردیگ تا براش سوندش رو عوض کنن الان دکترش گفته ک میتونیم از تهران براش سوند با ماندگاری بالا تر بیاریم.الان من در تهران هستم ولی اسم پزشکی سوند رو نمیدونم دقیق اگ بهم کمک کنید خیلی ممنون میشم.. سلام خانمی هستم ۱۵روز جلوتر زایمان کردم و در طول بارداری سنگ دفع کردم و دکتر معالجم مجبور شد دبل جی بزارن داخل حالب کلیه راستم ۶خرداد دبل جی رو گذاشتن وگفتن بعد زایمان برمیدارنش الان ۱۵روز از زایمانم سوند دبل جی بایوتک میگذره بخاطرشیوع بیماری کرونا در شهرستان نمیتونم به بیمارستان مراجعه کنم رنگ ادرارم بعد زایمان خون شد و چن روزی میشه نوشابه ایی رنگ شده پای راستمم درد میکنه و ورم کرده احتمال میدین از دبل جی باشه ؟

سوند دبل جی در بارداریسوال رایج این است که بعد از سنگ شکنی کلیه و یا عمل جراحی سنگ کلیه احتمال تکرار تولید سنگ وجود دارد؟ این محصول در سایز ها و طول های مختلف موجود است. استنت های حالبی، که سوند حالب ، استنت های دبل جی یا استنت های حالبی رو به عقب رونده نیز نامیده می شوند، نوعی وسیله لوله ای ارولوژیک هستند که به دلیل خمی که در دو انتها دارند و شبیه دم خوک هستند به آن ها دابل جی سوند دبل جی بایوتک (Double J) یا JJ گفته می شود. استنت های حالبی که سوند حالب،استنت های دبل جی یا استنتا های حالبی رو به عقب رونده نیز نامیده می شوند،نوعی وسیله لوله ای اورولوژیک هستند که به دلیل خمی که در دو انتها دارند و شبیه دم خوک هستند به آن ها دابل جی (DOUBLE J) یا JJ گفته می شود.

سوند دبل جی بایوتک

متخصص اورولوژی ممکن است از تصاویر اشعه ایکس که با ماده حاجب در حالب ها تهیه شده اند برای ارزیابی دستگاه ادراری و تعیین محل انسداد استفاده کند. در ۳ ماهه نخست بارداری آزمایش ساده ادرار (U/A) و کشت ادراری ( U/C) انجام میشود که در صورت منفی بودن کشت ادرار و نداشتن سابقه خطر سوند دبل جی بایوتک (Risk Factor) در مادر بادار (از جمله سابقه عفونتهای ادراری مکرر، برگشت ادرار از مثانه به کلیه، وجود ناهنجاریهای آناتومیک در دستگاه ادراری) نیازی به تکرار آن در ادامه حاملگی نمیباشد. شیوع باکتریوری ( وجود باکتری در ادرار) در خانم بادار حدود ۴ تا ۷ درصد میباشد وجود باکتری در ادرار خانم حامله علیرغم بیعلامت بودن (asymptomatic Bacteriuria) نیازمند درمان است.

هم پسران و هم دختران میتوانند دچار این عارضه شود، اما این بیماری در دختران شایعتر است. سنگهای حالب میتوانند از بلورهای اسید اوریک، کلسیم، فسفات یا اگزالات ساخته شوند. 2. بیمارانی که دبل جی دارند حتما علائم سوزش ادرار و تکرر ادرار را تجربه خواهند کرد که در صورتی که بیش از حد آزاردهنده باشد میتوانند با مراجعه به پزشک درمان دارویی دریافت کنند. بررسی مطالعات گذشته نگر بیانگر این واقعیت است که گذاشتن سوند دبل جی بدنبال یورتروسکوپی و لیتوتریپسی درون اندامی غیر ضروری است.در این بررسی نیاز یا عدم نیاز به سوند دبل جی به دنبال ترانس اورترال لیتوتریپسی در بیمارانی که ضمن عمل عارضه ای نداشته اند مورد بررسی قرار گرفته است.

سوند دبل جی قیمتدبل جی یکساله بایوتک ساخت المان یک وسیله سوند دبل جی بایوتک لوله ای شکل با قطر کم و از جنس سیلیکون است. به یک لوله باریک و تنگ که در حین عمل جراحی به جهت اطمینان حاصل کردن از جریان داشتن ادرار از کلیه به سمت مثانه در داخل حالب قرار داده می شود، سوند حالب یا لوله دبل جی می … هیدرونفروز عبارت است از تورم کلیه ناشی از عدم تخلیه کامل ادرار و در نتیجه تجمع ادرار در سیستم جمع کننده (Pyelocalyces System) در حین بارداری به علت افزایش هورمون پروژسترون و شل شدن عضلات، حرکات دودی حالب کاهش یافته و منجر به عدم تخلیه کافی ادرار میشود. در طی دوران بارداری تمایل به تشکیل سنگ افزایش مییابد ( به علت تأثیر هورمونهای مترشحه در زمان بارداری و کاهش حرکات دودی حالب و همچنین افزایش ترشح کلسیم درون لولههای جمع کننده ادراری).

در جریان حاملگی به علت تغییرات هورمونی و جریان خون تغییراتی در سیستم ادراری رخ میدهد از جمله افزایش حدود cm1 در طول کلیه، کاهش پریستالیسم (حرکات دودی حالب) و در نتیجه گشاد شدن حالب به علت اثر انسداد مکانیکی رحم بزرگ شده و تأثیر پروژسترون و در نهایت پر خونی مخاط مثانه و افزایش ضخامت آن به علت اثر استروژن، هم چنین در جریان حاملگی میزان فیلتراسیون گلومرولی کلیه (GFR) حدود ۵۰-۳۰ درصد افزایش مییابد که منجر به دفع پروتئین در ادرار خانم باردار میشود. معمولاً هیدرونفروز حاملگی ۶-۴ هفته پس از زایمان برطرف شده و آنگاه اقدام به برداشتن لوله Dj میشود. استنت ها معمولاً پس از جراحی سنگ های کلیه سوند دبل جی بایوتک (به عنوان مثال ureteroscopy) مورد استفاده قرار می گیرند تا اطمینان حاصل شود که تورم مانع از تخلیه ادرار بعد از عمل نمی شود.

سوند دبل جیانسداد به دلیل بدخیمی ها که معمولا بدخیمی های لگنچه باعث این انسداد می شود. دلیل اصلی درد بیماران دارای دبل جی اپتی مد چیست؟ اگر نمی دانید دابل جی چیست و دوست دارید اطلاعات بیشتر درباره دابل جی کسب کنید این مقاله را تا انتها بخوانید. هیدرونفروز معمولاً بین هفتههای ۶ تا ۱۰ بارداری ایجاد شده و در صورت ایجاد علائم انسدادی (درد، تهوع و استفراغ) یا پیشرفت شدت هیدرونفروز در سونوگرافیهای سریال استنت حالبی ( سوند دبل جی ) از طریق سيستوسکوپی، برای حفظ عملکرد کلیه، تعبیه میشود. سوند دبل جی بایوتک علائم ناشی از سنگ در خانم باردار مشابه علائم در غیر بارداری بوده و شامل درد، تهوع و استفراغ ، سوزش ادرار و یا وجود خون در ادرار میباشد، بروز سنگ بیشتر در ۳ ماهه دوم و سوم بوده و به علت دریافت مکملهای کلسیم توسط خانم باردار و افزایش ترشح کلسیم در حین بارداری و هم چنین افزایش pH ادرار و قلیایی شدن آن جنس سنگها معمولاً از فسفات کلسیم است.

سوند دبل جی چیست

سنگ شکن برون اندامی در خانم باردار ممنوعیت مطلق دارد اما در صورت نیاز مبرم و شکست سایر روشهای درمانی میتوان از سنگ شکنی درون اندامی (Holmium laser lithotripsy) در ماههای آخر بارداری استفاده کرد. ایا احتمال عفونت در بیماران دارای دبل جی وجود دارد؟ فایل ورد (word) استفاده از سوند دبل جي پس از ترانس اورترال ليتوتريپسي در بيماران با سنگ حالب: نياز يا تحميل هزينه؟ یک بار هم pcnl شده کلیه راستم دو ماه پیش.بنظرتون با این سنگ 5 میلیمتری کلیه راستم که نه دفع میشه و نه خورد چیکار باید کنم؟ بیمارانی که سابقه تومورهای مثانه دارند باید هر سه ماه یک بار سیستوسکوپی انجام دهند تا از عدم عود تومور مطمئن شد.

اندازه سوند دبل جی

بررسی مطالعات گذشته نگر بیانگر این واقعیت است كه گذاشتن سوند دبل جی بدنبال یورتروسكوپی و لیتوتریپسی درون اندامی غیر ضروری است.در این بررسی نیاز یا عدم نیاز به سوند دبل جی به دنبال ترانس اورترال لیتوتریپسی در بیمارانی كه ضمن عمل عارضه ای نداشته اند مورد بررسی قرار گرفته است.این مطالعه یك كارآزمایی بالینی شاهددار تصادفی میباشد كه از سال 1377 تا سال1381 در مركز پزشكی بیمارستان گلستان اهواز انجام گرفته است، 210 بیمار با روش فوق تحت درمان قرار گرفته اند و از نظر نیاز یا عدم نیاز به سوندJJ مورد بررسی قرار گرفته اند. یکی از سه تست تشخیصی(سی تی اسکن، سیتولوژی و سیستوسکوپی) برای بیمارانی که خون در ادرار دفع می کنند، چه دفع خونی که با چشم قابل مشاهده است چه خونی که به طور اتفاقی در آزمایش ادرار آن ها دیده شده است، انجام سیستوسکوپی می باشد.

هم چنین در مواردی در طی بارداری و با بزرگ شدن رحم در طی افزایش وزن جنین، این رحم بزرگ شده سبب فشار روی کلیه ها (خصوصا کلیه راست) و ایجاد تورم کلیه (هیدرونفروز بارداری) می شود. در صورت افزایش درجه هیدرونفروز طی سونوگرافی های زمان بارداری، ممکن است پزشک شما تصمیم بگیرد به صورت موقت (تا پس از اتمام بارداری) استنت حالبی (DJ) برای شما تعبیه کند. هیدرونفروز براساس شدت آن به ۳ درجه تقسیم میشود (خفیف، متوسط و شدید). باعث ایجاد اختلال عملکرد کلیوی میشود. می توان آنها را برای کمک به کاهش درد شدید ناشی از سنگ (قولنج کلیوی) یا تخلیه در صورت وجود عفونت و عملکرد ناکافی کلیه استفاده کرد .

سوند دبل جی الماس کربن

حدود ۶۵ تا ۸۵ درصد سنگها حین حاملگی خود بخود دفع میشوند اما در صورت عدم دفع سنگ، تورم کلیه و ایجاد اختلال در عملکرد کلیه، بیمار کاندید تعبیه استنت حالب (Dj) از طریق سيستوسکوپی میشود. عوارض مربوط به باکتریوری در حاملگی شامل پره ماچوريتی (تولد نوزاد نارس)، افزایش احتمال مرگ جنین و هم چنین ایجاد کم خونی در مادر باردار میباشد. علائم عفونت ادراری در خانم باردار مشابه خانمهای غیر باردار و شامل تب، دردپهلو، سوزش ادرار تغییر در رنگ و بوی ادرار و وجود خون در ادرار، تکرر ادرار و احساس فوریت در دفع ادرار میباشد اما احتمال مبتلا شدن به عفونت ادراری در طی حاملگی افزایش مییابد.

گر چه این سوندها باعث رفع بسیاری از مشکلات بیماران میشود ولی به خودی خود نیز میتواند علائم و مشکلاتی برای بیمار ایجاد نماید. سعی کنید مایعات کافی بنوشید: روزانه ۱٫۵ لیتر (به مقدار کمی) برای تسهیل جریان ادرار و از بین رفتن خود به خودی قطعات کوچک سنگ. دبل جی وسیله ای از جنس پلاستیک و سازگار با بدن انسان است که برای ایجاد ارتباط در سیستم ادراری مورد استفاده قرار میگیرد.در واقع دبل جی یا سوند حالب وسیله ای برای ایجاد مسیر فرعی ادراری برای تخلیه ادرار می باشد.به طور مثال بسته بودن مسیر تخلیه ادراری (مانند سنگ کلیه) باعث میشود که نیاز به سوند دبل جی بایوتک مطرح گردد.در واقع دبل جی وظیفه تخلیه ادرار از کلیه به مجاری پایین تر را بر عهده دارد.