ایمنی وسایل خانگی

یکی از مهم ترین نکاتی که در خرید لوازم خانگی باید به آن توجه کرد بحث ایمنی و راندمان آن وسیله است. مخصوصا لوازمی که با برق و گاز کار میکنند.

 

 

خطرات آتش سوزی و ایمنی شخصی

از آنجا که پخت غذا در دمای بالا به منظور از بین بردن باکتری ها و عوامل بیماری زا مورد نیاز است ، اقدامات احتیاطی باید در نظر گرفته شود. یکی از این اقدامات احتیاطی استفاده از آب و سایر محلول ها در سرخ کن ها است زیرا آب یا یخ که با روغن های داغ برخورد می کند احتمالاً در سطوح یا اجسام مجاور غرغره ، پاشیده و حباب می کند. بهترین مارک سرخ کن در واقع ، استفاده از آب یا یخ با روغن داغ می تواند باعث تبخیر آب در آن درجه حرارت بالا شود که منجر به آسیب شدید جسمی یا انفجارهای گرم می شود. این حالت معمولاً به عنوان نقطه اشتعال نامیده می شود و همیشه باید از آن اجتناب کرد. همیشه بهتر است از یک ماده شیمیایی مانند کپسول آتش نشانی استفاده کنید یا روغن را با یک شیء غیر متخلخل مانند یک درب فلزی یا بشقاب به جای مایعاتی مانند آب بپوشانید. احتیاط دیگری که هنگام استفاده از سرخ کن با چربی عمیق باید در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که روغن هنگام قرار دادن مواد غذایی در سرخ کن سرریز نمی شود و می توان مواد غذایی را به طور کامل غوطه ور کرد تا حتی از پخت و پز ، به ویژه برای اجسام بزرگ مانند بوقلمون اطمینان حاصل شود.  اگر روغن از شعله های اجاق گاز و دیگر منابع برخورد کند ، نتایج می تواند مانند روغن های گرم یا گاز تهدید کننده زندگی باشد که می تواند در محل کار در نزدیکی منفجر شود و باعث آتش سوزی دیوارها و سقف شود.  عامل دیگری که می تواند باعث آتش سوزی روغن شود محیط پیرامون سرخ کن مانند دور نگه داشتن محل کار از اشیاء و قرار دادن ظروف روغن داغ/سرخ کن بر روی سطوح صاف به طوری که نریزند. علاوه بر این ، مونوکسید کربن می تواند از سرخ شدن عمیق ایجاد شود و تهویه کم/جریان هوا می تواند باعث مسمومیت افراد منطقه شود ، که این امر به ویژه خطرناک است ، بنابراین آشکارسازهای مونوکسید کربن باید در حالت کار نگهداری شوند.

 

پیشرفت ها

مقاله اصلی: سرخ کن هوا

با گذشت زمان ، سرخ کن ها به سرخ کن هوا و سرخ کن پروپان تبدیل شده اند. سرخ کن هوا در سال 2010  به عنوان وسیله ای به شکل تخم مرغ معرفی شد که هر غذایی را که یک سرخ کن می توانست بپزد ، در حالی که 80 درصد چربی کمتری نسبت به یک سرخ کن معمولی یا پروپان معمولی استفاده می کرد. سرخ کن های هوا با گردش هوای گرم در اطراف یک محفظه بسته کار می کنند و تنها روغن مورد نیاز یک لایه نازک قبل از قرار دادن غذا در سرخ کن است. سرخ کن های هوا نیز از نظر اندازه جمع و جورتر هستند و جابجایی آنها راحت تر است ، علاوه بر این استفاده از آنها ایمن تر است ، زیرا حاوی روغن داغ نیست. توصیه می شود فقط مقدار کمی غذا وارد سرخ کن شود ، زیرا افزودن بیش از حد آن می تواند باعث پخت ناهموار غذا شود و مصرف غذاهای خام را ناامن کند.