آیا رانندگی با خودرویی که روغن اضافی در پیشرانه آن ریخته شده خطرناک است ؟

آیا رانندگی با خودرویی که روغن اضافی در پیشرانه آن ریخته شده خطرناک است ؟

ریختن روغن اضافی می‌تواند موجب خسارات زیادی به پیشرانه خودرویتان شود . اگر شما فقط 2 میلی ‌متر بالاتر از شاخص نرمال ، روغن ریخته ‌اید ، جای نگرانی چندانی وجود ندارد اما اگر این عدد به یک سانتی ‌متر برسد این مورد می ‌تواند موجب وارد شدن خسارت شدیدی به پیشرانه خودرویتان شود .

مخزن یا کارتر روغن در خودرو به نحوی طراحی شده است تا در زمانی که سیال روغن بر اثر حرارت منبسط شد و توسعه یافت ، آن مقدار روغن اضافی را بتواند در خود جای دهد . اضافه ریزی نیم کوارت روغن ( حدود 470 سی‌ سی ) موجب صدمه دیدن پیشرانه خودرویتان نخواهد شد . با این وجود ، هر میزان که از این رقم فراتر رود می‌ تواند اثرات زیان ‌باری برای پیشرانه خودرویتان داشته باشد .

زمانی که روغن اضافی زیادی را به درون پیشرانه می ‌ریزید ، روغن اضافی به سمت میل ‌لنگ حرکت می ‌کند . از آنجایی که میل ‌لنگ با سرعت بالایی در حال گردش است ، روغن با هوا مخلوط شده و هوا گرفته و به اصطلاح کف ‌آلود می‌ شود . این ترکیب کف ‌آلود از روغن ، درست مثل یک روان ‌کننده بد عمل می‌ کند . در نتیجه ، روغن به نحو موثری پمپاژ نمی ‌شود . پس از مدتی ، پیشرانه از روانکاری مناسب محروم شده و به واسطه ضعف پمپ روغن حتی ممکن است قفل کند .

تعویض منظم روغن بخشی از تعمیرات در یک خودرو است و این کار معمولاً باید پس از هر شش ماه و یا 5000 مایل           ( 8000 کیلومتر ) انجام شود . تعویض روغن عملی ساده است و حتی در منزل هم در صورت وجود ابزار مناسب می ‌توان آن را انجام داد . با این وجود ، یک اشتباه کوچک در این رابطه می ‌تواند برای پیشرانه خودروی شما مرگبار باشد میلیون‌ ها تومان هزینه روی دست شما باقی بگذارد .

میزان روغن مصرفی در خودرو

اغلب پیشرانه‌ ها به 5 تا 8 کوارت ( حدود 4.7 الی 7.5 لیتر ) روغن نیاز دارند . اما این بستگی به سایز پیشرانه خودرویتان دارد . برای مثال ، پیشرانه‌ های 4 سیلندر اغلب به 5 کوارت ( حدود 4.7 لیتر ) و پیشرانه ‌های بزرگتر 6 سیلندر ممکن است حدود 6 کوارت (5.6  لیتر ) روغن نیاز داشته باشند . البته میزان دقیق روغن مصرفی در دفترچه راهنمای هر خودرو درج شده است و شما دقیقاً باید طبق همان مقدار روغن در پیشرانه خودرو جای دهید .

نشانه ‌های وجود روغن اضافی در پیشرانه خودرو

برخی مواقع شما اطلاعی از این بابت که خودتان یا مکانیک تعمیرگاه چه میزان از روغن در پیشرانه ریخته است ندارید . اما چنانچه یکی از نشانه‌ های زیر را در خودرویتان مشاهده نمودید می‌ تواند ناشی از اضافه روغن باشد .

1- نشتی روغن

2- بوی سوختگی از روغن

3- علائمی از دود در محوطه پیشرانه

4- علائمی از دود در محوطه اگزوز

5- پیشرانه سر و صدای زیادی ایجاد می ‌کند

چنانچه متوجه هر یک از نشانه ‌های فوق شدید ، این احتمال وجود دارد که روغن خودرو اضافه زیادی در مخزن روغن خودرویتان ریخته شده است . برای اطمینان بیشتر ، در یک مکان ایمن خودرو را متوقف نموده و پیشرانه آن را خاموش کنید . کاپوت را بالا زده و میله شاخص روغن را بیرون کشیده و لکه روغن روی آن را چک کنید . اگر این لکه در جایی بالاتر از نقطه نرمال شاخص جای داشت این به معنای وجود اضافه روغن در پیشرانه است .

روغن های با کیفیت و اصل را در سایت  تاپیک کالا جستجو کنید