Your browser does not support JavaScript :(
^ Back to Top
+ ارسال موضوع جدید
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: فرق بین عشق وهوس

Senior Member
    تشکر شده 740 بار در 566 ارسال

فرق بین عشق وهوس

1عشق معطوف به غير از خود است. در حاليكه محور هوس خود فرد و لذت اوست. جملات زير را مقايسه كنيد:
    - ( من) دوستت دارم
    - ( من) برات مي ميرم
    - (براي من) هيچكس مثل تو نميشه
    - ( من ) هميشه به فكر توام
    -( من) را فراموش نكن
    - ( من ) از تو رنجيدم
    در حاليكه در عشق، توجه به حالتها و لذتهاي خود نيست. و خواست و شرايط معشوق جايگزين خودخواهي فرد مي شود.
    جمله معشوق است و عاشق پرده اي
    زنده معشوق است و عاشق مرده اي
    2 – هوس پاسخ به يك نياز جسماني و رواني است، مثل نياز به آب، نياز به اكسيژن ، نياز به غذا. ولي [Dear Guest/Member you can't see link before replyclick here to register] فراتر از يك چنين نيازي هست. عشق فراهم آورنده رشد و خودشكوفايي فرد است. لذا فردعاشق خود را خوار نمي كند، كوچك نمي كند. عشق عزت و احترام دارد و اين احترام از روي بي نيازي و بزرگي عشق حاصل مي شود. شايد در فيلم ها ديده و شنيده باشيد كه فردي مي گويد« من عشق را گدايي نمي كنم».
    هر چه جز عشقست، شد ماكولِ[1] [Dear Guest/Member you can't see link before replyclick here to register]
    دو جهان يك دانه پيش نَولِ[2] [Dear Guest/Member you can't see link before replyclick here to register]
    دانه يي مر مرغ را هرگز خورَد؟
    كاهدان مر اسب را هرگز چَرَد[3]؟
    3 – [Dear Guest/Member you can't see link before replyclick here to register] محدود كننده و زنداني كننده معشوق نيست. عشق آزاد كننده است. اگر فردي را مجبور كنيم كه همه علائق ، سليقه ها و تفكراتش را فقط متوجه ما كند و فقط به ما بينديشد، او را محدود به خودمان كرده ايم، نه اينكه عاشق خودكرده باشيم. در واقع اين عشق نيست، اين يك هوس است و ما را وابسته به شخص ديگري نموده است.
    آنكه او بسته غم و خنده بود
    او بدين دو عاريت زنده بود
    باغ سبز عشق، كو بي منتهاست
    جز غم و شادي درو بس ميوه هاست
    عاشقي زين هر دو حالت، برترست
    بي بهار و بي خزان ، سبز و ترست
    در نگنجد [Dear Guest/Member you can't see link before replyclick here to register] در گفت و شنيد
    عشق، دريايي ست قعرش ناپديد.

Member
    تشکر شده 1 بار در 1 ارسال

RE: فرق بین عشق وهوس

مــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــــر ســــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــــی

Senior Member

خواهششششششششش
    قابل شمارو ندارد

Member
    تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

عشق نوعی احساس عمیق وعاطفه درمورددیگران یاجذابیت بی انتهابرای دیگران است.درواقع [Dear Guest/Member you can't see link before replyclick here to register]
    رامی توان یک احساس ژرف وغیرقابل توصیف انسانی دانست که فردآنرادریک رابطه دوطرفه بادیگری تقسیم می کند.بااین وجودکلمه(عشق)درشرایط مختلف معانی مختلفی رابازگومی کند:علاوه برعشق رمانتیک که آمیخته از احساسات ومیل جنسی است.انواع دیگرعشق مانندعشق عرفانی وعشق افلاطونی÷عشق مذهبی×عشق به خانواده رانیز می توان متصورشدوچون منظورشماعشق رمانتیک است هیچ فرقی باهوس نداردزیرامدت عشق فقط یک سال است همان شورعشق وبعدازیک سال از بین می رودوصمیمیت جای آن رامیگیردواگردراین یکسال عهدوپیمانی میان دوطرف باشدصمیمیت تداوم می یابدواگرعهدی نباشدخود به خود از هم فارغ میشوندوچندین نوع هم عشق رمانتیک داریم که ازآن میگذریم پس نتیجه میگیریم که دوست داشتن خیلی بهتراز عشق وعاشقی است.ببخشیداگرعشق رو خرد کردم×امابه هر حال مطلب قشنگی بود.ممنون.

Senior Member

میسی امین جان از مطلب قشنگت این متن فرق بین [Dear Guest/Member you can't see link before replyclick here to register] و هوس را مشخص میکنه به نظر من دوست داشتن درحد بینهایت میشه همون عشق

+ ارسال موضوع جدید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)